medicinskåp med sidoljus https://sverigepiller.com/kop-orlistat/ wells fargo platser och öppettider

Jaktprovsresultat

Kollegiet - ett samarbete mellan Svenska grythundklubben, Svenska Terrierklubben/Tysk jaktterrierklubb och Svenska Taxklubben - granskar de jaktprov som inrapporterats till respektive specialklubb och fastställer den prissättning som domarna föreslagit. Kollegiet arbetar i tre provperioder enligt vad som är faststlaget i reglerna 1/8 - 31/10, 1/11 - 31/1, 1/2 - 15/4. 

Följande prov - sorterade per klubb och tidpunkt - har fastställts av kollegiet och förts in i SKK:s stambok med pris och kalenderårsvis i SGK:s stambok (som publiceras i årsboken Grythunden) och i förekommande fall även hos respektive rasklubb med poäng, pris och jaktprovsberättelse. Hur poängsättningen bedöms framgår av protokollen, se nedan. Har ni frågor kontakta SGK:s provsekreterare via Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. alt 073-8314490.

Nytillagda prov markeras med grön färg. Senast uppdaterad 2016-05-27.
 

Perioden 2017-02-01 - 2017-04-15 

 

Datum

Plats Klubb Ras Hund Poäng Pris Typ Domare

170208

Tolg SMGK Slh fox Jakt Champ's Artur  65p  1a   GJs Jens Nilsson

170218

Jätsberg SMGK TJT  Jaktnästets Franz  35p   0  GJs Therese Jansson

170218

Kalsvik SMGK Slh fox Vilda  62p  1a  GJs Jens Nilsson

170219

Vrankunge SMGK Slh fox Badgerhills Mikko  75p  1a  GJf Therese Jansson

170218

Färlanda VGGK Slh fox Osagrytets Jäger  55p  1a  GJs Bengt Andersson

170225

Vartofta VGGK TJT  Jaktnästets Fixxa  55p  1a  GJs Patrik Badh

170309

Klämmesbo VGGK TJT  Jaktnästets Fixxa  57p  1a  GJs Ingemar Larsson(B)

170311

Öjared VGGK Slhfox Osagrytets Jäger  58p  1a  GJs Bengt Andersson

170311

Vartofta VGGK Slhfox Mighty Fox Hasta  58p  1a  GJs Jens Lager

170311

Vartofta VGGK Slhfox Foxtorpets Igge  58p  1a  GJs Jens Lager

170311

Åsarp VGGK Slhfox Viking  54p  1a  GJs Jens Lager

170311

Vartofta VGGK TJT  Jaktnästets Fixxa  58p  1a  GJs Patrik Badh
170305 Blomskog BGK PRT Revefotens Happy Bunny Hopsalot  71p  1a  GJf Sven Eriksson

170311

Nykroppa BGK BT  Hux Flux Quiz Quartz  18p   0  GJs Mikael Bråtner

170204

Bogesund UGK Tax Jaktvet Duracell  57p   0  GJf Johan Sonesson

170205

Bogesund UGK BT  Härvsta Bull  59p  1a  GJs Mikael Ivarsson

170312

Jägardal UGK BT Sub Terram Criminal Mind  65p  1a  GJs Emil Ahlén
170207 Delsbo GGK PRT Beachrunner's Tiramisu  65p  1a  GJs Joachim Fredriksson 
170301 Magdbyn GGK  Tax  Kolmilans Lamborghini L-son   74p  1a  GJf Håkan Semb 
170309 Trönö GGK  Tax  Skogsråa's Hilevi   62p  1a  GJs Mikael Ivarsson 
170204 Kågeröd SvTeK TJT  Sätters Gaby  71p  1a  GJf Daniel Fritjofsson

170205

Ebbarp SvTeK TJT  Sätters Gaby  71p  1a   GJf Daniel Fritjofsson

170208

Hishult SvTeK TJT   Hivlingens Wanja  63p  1a  GJs Leif Karlsson

170208

Bogesund SvTeK TJT  Hivlingens Grym  60p  1a  GJs Leif Karlsson

170211

Skarhult  SvTeK  TJT   Viltskräckens GF Iza-Baltia  58p  1a  GJs Jan Nilsson

170212

Elsagården  SvTeK  TJT   Grim   59p  1a  GJs Jan Nilsson 

170304

Linderås SvTeK TJT  Uti Bergets Rea  55p  1a  GJs Patrik Isaksson

170212

Valdemarsvik SVTK TJT Sätter's Dangerous Frasse  61p  1a  GJs Johan Axelsson

170212

Valdemarsvik SVTK TJT Sätter's Evil Gaby  63p  1a  GJf Johan Axelsson


Perioden 2016-11-01 - 2017-01-31 

Datum

Plats Klubb Ras Hund Poäng Pris Typ Domare
170102 Ramkvilla SMGK Ej SKK Bixit's Chivas Regal  65p  1a GJs Jens Nilsson
170115 Hovmantorp Säteri SMGK Slh Fox Forsräven's Maja  60p  2a  GJf Mats Ståhl
161105 Östra Gerum VGGK TJT  Sätter's Dangerous Frasse  54p   0  GJf Patrik Badh
170108 Ånge GGK PRT Beachrunner's Tiramisu  60p  1a  GJs Håkan Semb 
161210 Delsbo GGK PRT Beachrunner's Tiramisu   65p  1a  GJs Sven Eriksson 
161209 Delsbo GGK Tax Jaktvet Duracell   80p  1a  GJf Sven Eriksson 
161207 Delsbo  GGK   PRT  Radagast Grip    63p  1a  GJs Sven Eriksson  
170129 Gnesta Bestseläng UGK Slh fox  Foxpowers Eisa 65p 1a GJs Emil Ahlén
170122 Björnlunda Ekhov UGK Slh fox Electra 65p 1a GJs Emil Ahlén
161127 Svartsättra UGK PRT  Pampalovaaran Pokeri-Hai  61p  1a  GJs Berit Burmeister
170118 Backnoran DGK Slh fox Amazon  60p  1a  GJs Tommy Östlund
170129 Malå ÖNGK Slh fox Bråtners Fina  60p  1a  GJs Göran Johansson-Lindblom
161106  Ö Fågelvik  SvTeK  PRT  Radagast Grip   65p  1a  GJs Sven Eriksson 
161211 Timmersdala SvTeK Slh fox Forsrävens Maja  75p  1a  GJf Mikael Bråtner
170105 Åkerlänna SvTeK PRT Radagast Avallone  33p   0  GJs Johan Sonesson
170118 Nåshult SvTeK TJT  Illvrålets Siri  59p  1a  GJs Niclas Petersson

 

Perioden 2016-08-01 - 2016-10-31 

Datum

Plats Klubb Ras Hund Poäng Pris Typ Domare
160925 Bontofta SKGK TJT  Jägarebackens Ezzy  75p  1:a  GJf Susanne Servin
160904 - VGGK Slh fox Mighty Fox Hoja  77p  1:a GJf Ingemar Larsson (B)
160904  - VGGK  Slh fox Mollystams Dogge  80p  1:a GJf Ingemar Larsson (B)
160906  - VGGK  Slh fox Mighty Fox Hoja  77p  1:a GJf Ingemar Larsson (B)
161001 Bolum VGGK Slh fox Mollystams Dogge  80p  1:a GJf Ingemar Larsson (B)
160806 Kårsta UGK Tax Jaktvet Duracell  77p  1:a GJf Joachim Fredriksson
161021 Svensbyn ÖNGK BT  Firmanz Lemon Drop Shooter   54p  1:a GJs  Thommy Sundell
160813 Töreboda SvTeK Slh fox Mollystams Dogge  69p  3e GJf Sven Eriksson
160813 Töreboda SvTeK Slh fox Ulvakullens Bia  80p  1:a GJf Sven Eriksson
160821 Rättvik SvTeK PRT Beachrunner's Bombardier  44p  0:a GJs Mikael Bråtner
160911 Gökhult SvTeK   Slh fox Mighty Fox Hoja   71p  1:a GJf Lennarth Härnesund
160917 Gubbsmåla SvTeK TJT  Loubax's Disel  59p  2:a GJf Andreas Andersson
161008 Eksjö SvTeK TJT  Lygneshults Chilli  53p  2:a GJf Daniel Fritjofsson
161009 Däldenäs SvTeK  Slh fox Mollystams Dogge   78p  1:a GJf Lennarth Härnesund

 

Perioden 2016-02-01 - 2016-04-15 

Datum

Plats Klubb Ras Hund Poäng Pris Typ Domare
160214  Revingehed södra  SKGK  TJT   Möllevej Sanne   60p 1:a GJs Per-Ola Olofsson 
160221 Ivö Skåne SKGK TJT   Raskarums Berit  61p 1:a GJs Per-Ola Olofsson
160221  Ivö Skåne  SKGK  TJT    Terra Venator OB Cruella    72p  1:a  GJf Per-Ola Olofsson
160201 Aneby SMGK PRT  Team Madofi's Cor Caroli  58p 1:a GJs Jens Nilsson
160206 Braås SMGK Slh fox  Jakt Champ's Artur   59p 1:a GJs Jens Nilsson 
160212 Brusaholm  SMGK  Slh fox  Forsräven's Maja  33p  0  GJf Niclas Petersson
160216 Tolg  SMGK  Slh fox   Forsräven's Maja   68p 1:a GJf  Jens Nilsson 
160221 Selevik, Aneby SMGK TJT  Rövarkulans Tiki  30p  0 GJs Daniel Fritjofsson
160219 Osaby säteri  SMGK Slh fox

Jakt Champ's Artur

 52p 2:a GJs Daniel Fritjofsson
160219 Osaby säteri SMGK BT Blue Badger's Kwa Jeung Sao  16p  0 GJs Daniel Fritjofsson
160219 Osaby säteri  SMGK Slh fox Badgerhills Mikko  60p 1:a GJs Daniel Fritjofsson
160219  Hössjömåla  SMGK  TJT  Rövarkulans Tiki  57p 1:a  GJs Jens Nilsson
160220 Osaby SMGK Slh fox Jakt Champ's Artur  25p  0 GJs Niclas Petersson
160227 Södra Ljunga SMGK BT  Blue Badger's Kwa Jeung Sao   54p  1:a GJs Gustaf Kvarnvik
160312 Kinna VGGK TJT  Illvrålets Vera  55p 1:a GJs Bo Gustafsson
160221 Munkfors BGK Slh fox Rut  58p 1:a GJs Sven Eriksson
160212 Knutshyttan DGK TJT  Soträven's Chiva  57p 1:a GJs Tommy Östlund
160206 Tärnsjö UGK BT Härvsta Cross  58p 1:a GJs Ingemar Larsson i Tärnsjö
160213 Ullsta UGK Slh fox Electra  78p 1:a GJf Markus Olsson
160220 Tärnsjö UGK BT Härvsta Cross  77p 1:a GJf Ingemar Larsson i Tärnsjö
160224 Hölö UGK Tax kh Robby Vom Hof Härter  54p 1:a GJs Carl Söderberg
160227 Kårsta UGK TJT  Jaktlivet's Florida  61p 1:a GJs Hans Hjort
160305 Buckarby UGK BT Härvsta Cross  62p 1:a GJs Ingvar Sahlberg 
160305 Buckarby UGK BT Härvsta Pelle  65p 1:a GJs Ingvar Sahlberg 
160311 Hårsjön UGK JRT Vitsuddens Ursula  35p 0 GJs Emil Ahlén
160303 Kronjuvelen DGK  TJT   Soträven's Chiva   52p 1:a GJs Peter Andersson 
160308  Långsjön  DGK   TJT    Soträven's Chiva    57p  1:a  GJs  Tommy Östlund 
160211 Smedshult SvTeK TJT  Gamekeeper's AH Gant  50p* 1:a GJs Leif Karlsson
160220 Karlstorp SvTeK TJT  Affi  62p 1:a GJs Leif Karlsson
160305 Rudskoga SvTeK Slh fox Rut  74p 1:a GJf Mikael Bråtner

 

Perioden 2015-11-01 - 2016-01-31 

Datum

Plats Klubb Ras Hund Poäng Pris Typ Domare
160130 Kumlaberg SKGK PRT Beachrunner's Don Rillosson  55p  1:a GJs Bert Petersson
151115 Sturup SKGK PRT Beachrunner's Don Rillosson  68p  1:a GJf Leif Karlsson
151121 Degerhamn SMGK Slh fox Badgerhills Mikko  68p  2:a GJf Mats Ståhl
160106 Järpås VGGK Slh fox Foxtorpets Igge  57p  1:a GJs Ingemar Larsson (B)
151111  Svensbyn ÖNGK  PRT  Naltas Dixon  60p  1:a GJs Thommy Sundell
151201  Blåsmark ÖNGK  PRT  Naltas Dixon   60p  1:a GJs Thommy Sundell
150116 Ersmark ÖNGK TJT  Reima  54p  1:a GJs Peter Wikström
150126 Källbomark ÖNGK TJT   Reima   61p  1:a GJs  Thommy Sundell
150127 Piteå ÖNGK TJT   Rövvarkulans Nani   58p  1:a GJs  Thommy Sundell 
151114 Arvika  SvTeK Slh fox Jarlaslättens Ebbe  65p  1:a GJs Magnus Agin 
151205 Kil SvTeK TJT  Füchswurger's Barry Af Clinton  57p  1:a GJs Magnus Agin
160110 Satserup  SvTeK  TJT   Ancnoc   57p  1:a GJs  Leif Karlsson 
160123 Gökhult SvTeK   Slh fox Alicia   59p  1:a GJs Mikael Bråtner 
160125 Åseda SvTeK  TJT   Viltskräckens WB Fixa-Baltia   58p  1:a GJs Kim Fagerström
160127 Säffle SvTeK   PRT  Team Madofi's Cor Caroli  45p  0 GJs  Mikael Bråtner 
160128 Gökhult SvTeK   Slh fox Alicia   54p  1:a GJs  Mikael Bråtner 


Perioden 2015-08-01 - 2015-10-31

Datum

Plats Klubb Ras Hund Poäng Pris Typ Domare
151021  Häglinge SKGK  PRT  Beachrunner's Don Rillosson  71p  1:a GJf  Leif Karlsson 
151031 Komstad SKGK PRT Beachrunner's Donna  71p  1:a GJf Bert Pettersson
150815 Fotskäl VGGK Slh fox Lexie  68p  1:a GJf Bengt Andersson
150904 Örby VGGK Slh fox Lexie  62p  1:a GJf Bengt Andersson
151017  Fotskäl  VGGK  Slh fox  Lexie  80p  1:a GJf  P-O Sahlin 
150906 Tierp Sågarbo BGK BTS Smedsbacken Don Corleone  54p  1:a GJs Hans Hjort
150929 Gunnar-
vattnet
ÖNGK PRT Naltas Dixon  58p  1:a GJs Peter Wikström
150807 Rörsby SvTeK PRT Brötas Sessan  60p  3:e GJf Johan Sonesson
150808 Almunge SvTeK PRT Radagast Lady Of The Wood  71p  1:a GJf Sven Eriksson
150808 Frändefors SvTeK TJT  Gamekeeper's Diesel  66p  2:a GJf Mikael Ström
150809 Ubby SvTeK PRT Radagast Lady Of The Wood  66p  2:a GJf Johan Sonesson
150809 Almunge SvTeK PRT Brötas Sessan  77p  1:a GJf Sven Eriksson
151023  Åseda SvTeK  TJT   Rövarkulans Tedy  57p  1:a GJs Kim Fagerström 

 

Datum
Perioden 2015-02-01 - 2015-04-15 

Datum

Plats Klubb Ras Hund Poäng Pris Typ Domare
150202 Häglinge SKGK PRT Beachrunner's Donna  69p  1:a GJf Leif Karlsson
150215 Listerlandet   SKGK  TJT   Grekas' Erik    74p  1:a GJf  Leif Karlsson 
150228  S Möinge SKGK BT Ground Worker's Curse  57p  1:a GJs Bert Pettersson 
150228  Teckomatorp  SKGK  BT Carmal's Devil   57p  1:a GJs  Bert Pettersson 
150203  Kroksås  SMGK  Slh fox Alma   61p  1:a GJs  Thommy Sundell 
150221 Bökebacken  SMGK  Tax  Rågläntans Tjabo  40p  0 GJs  Mats Ståhl 
150206 Gunnarp VGGK Ej SKK Jean Paul Gaultier  62p  1:a GJs Kjell Karlsson
150207 Fritsla VGGK Slh fox Pejlas Ricko  60p  1:a GJs Conny Gustafsson
150208 Fritsla  VGGK Slh fox Pejlas Ricko  62p  1:a GJs Conny Gustafsson
150211 Horred  VGGK  Ej SKK Jean Paul Gaultier  61p  1:a GJs Bengt Andersson
150217  Öxnevalla  VGGK  Ej SKK  Jean Paul Gaultier  60p  1:a GJs Bengt Andersson
150221 Velinga   VGGK Slh fox  Imens Fyra  55p  1:a GJs Patrik Badh
150226 Stjärnarp   VGGK  BT Sub Terram Border Control  57p  1:a GJs Bo Gustafsson
150307 Fritsla VGGK Slh fox Pejlas Ricko  65p  1:a GJf Bo Gustafsson
150207 Sillbo UGK  JRT Vitsuddens Nana  39p  0 GJs Per-Olov Wallner
150207  Åseda  TJTK  TJT  Terra Venator VH Bosse   57p  1:a  GJs  Kim Fagerström 
150207 Arvika SvTeK TJT  Soträvens Britta  63p  1:a GJs Magnus Agin
150207 Arvika SvTeK TJT  Hivlingens Ikaros  57p  1:a GJs Magnus Agin
150209  Björkfallet  TJTK  Slh fox Bråtners Dexter   57p  1:a GJs  Lennart Härnesund
150214  Vasakull  TJTK  TJT  Hivlingens Quazi   60p  2:a GJf  Andreas Andersson
150222  Undenäs  TJTK  Slh fox  Imens Fyra   55p  1:a GJs  Mikael Bråtner 
150222  Undenäs  TJTK  Slh fox Nickås Molle   61p  1:a GJs  Mikael Bråtner 
150222  Näsbyholm  TJTK  BT  Tidebys I-Messi   33p  0 GJs Jan Nilsson 
150301  Boo  TJTK  Slh fox Alma  24p  0 GJs Patrik Isaksson
150307  Hjortseryd TJTK  TJT  Nattrajens Lyra  60p  1:a GJs Per-Olov Sahlin
150308 Gökhult Åtorp SvTeK Slh fox Mollystams Dolly  78p  1:a GJf Mikael Bråtner 
150309 Knaggebo  TJTK  Slh fox Alma  51p  1:a GJs Patrik Isaksson
150314 Åtorp SvTeK Slh fox Abbe  69p  1:a GJf Mikael Bråtner 

 

Perioden 2014-11-01 - 2015-01-31

Datum

Plats Klubb Ras Hund Poäng Pris Typ Domare
150107  Kylestorp  SKGK  TJT  Anke Vom Katziener Moor   57p  1:a GJs Leif Karlsson
141102 Björköby SMGK Ej SKK Bixit's Vixen  57p  1:a GJs Henrik Lilja
141115 Sävsjö SMGK Ej SKK Bixit's Vixen   55p  1:a GJs Niclas Petersson 
141205 Broddetorp  VGGK  Slh fox Badgerhills Igor   74p  1:a GJf  Ingemar Larsson(B) 
141205  Holsjunga  VGGK  Ej SKK Leia   63p  1:a GJs Conny Gustafsson 
141226  Fritsla  VGGK  Ej SKK Leia   61p  1:a  GJs  Conny Gustafsson  
141227  Öxabäck  VGGK  Ej SKK Leia   59p  1:a GJs  Bo Gustafsson 
141228 Källsjö  VGGK  TJT  Hivlingens Qvilla   57p  1:a  GJs Kjell Karlsson 
141231  Tiarp Bredegård  VGGK  Slh fox Imens Fyra   60p  1:a GJs Patrik Badh 
150104 Älekulla  VGGK TJT  Gamekeeper's Diana  57p  1:a GJs Bo Gustafsson
150101 Ånge   GGK Tax  Soft Color's Aline Af A-son  60p  1:a GJs Håkan Semb
141211 Delsbo   GGK PRT  Jaktvet Dimma  62p  1:a GJs Håkan Semb
141210 Delsbo  GGK  PRT  Top Pop's Dogmatic  63p  1:a GJs Joachim Fredriksson
141106  Valsjöbyn  ÖNGK  Slh fox  Alma   52p  1:a GJs Thommy Sundell 
141116 Motala   TJTK  Slh fox  Bråtners Zebbe   77p  1:a GJf Mats Ståhl
141207 Eriksberg   TJTK  TJT   Illvrålets Yukon  77p  1:a GJf Susanne Servin
141220 Bogesund TJTK   JRT  Gang-Staff Rolling Stone  74p   1:a GJf Johan Sonesson 
141226 Aneby   TJTK  Ej SKK Bixit's Vixen  39p  0 GJs Daniel Fritjofsson
150111 Hesseberget SvTeK BT Bjärvarnas Golden Eye  57p  1:a GJs Peter Andersson
150130  Knivarp  TJTK  Ej SKK Bixit Vixen   56p  1:a GJs  Patrik Isaksson 
141114  Häggebäcken  SVTK  Tax  Smen's Tikka   65p  1:a GJf  Johan Axelsson 

 

Perioden 2014-08-01 - 2014-10-31 

Datum

Plats Klubb Ras Hund Poäng Pris Typ Domare
141014 Hammenhög SKGK PRT Beachrunner's Donna  68p  1:a GJf Leif Karlsson
141106 Valsjöbyn ÖNGK Slh fox Alma  52p  1:a GJs Thommy Sundell
140802 Töreboda TJTK Slh fox Bråtners Zebbe  66p  1:a GJf Lennarth Härnesund
140907 Gökhult Åtorp TJTK Slh fox Bråtners Dexter  69p  1:a GJf Lennarth Härnesund
140914 Bosjökloster TJTK TJT  Viltskräckens BB Troll-Baltia  68p  1:a GJf Jan Nilsson
140920 Jägartorpet TJTK PRT Top Pop's Dogmatic  63p  1:a GJf Mikael Bråtner
140927 Kil TJTK TJT   Soträvens Britta   69p  1:a GJf  Lars Hed 
140927 Kil TJTK TJT   Spade   63p  2:a GJf  Lars Hed 


Perioden 2014-02-01 - 2014-04-15 (inkl även äldre prov)

Datum

Plats Klubb Ras Hund Poäng Pris Typ Domare
131130 Hagshult SMGK

Ej SKK

Björklundens Nanna 51 1:a GJs Gustav Kvarnvik
140201 Aneby/N.Ljunga

SMGK

Slh fox Alba 65

1:a

GJs Niclas Petersson
140215 Södra Ljunga

SMGK

PRT Leida's Russells Diabolic Fame 53

3:e

GJs Gustav Kvarnvik
140222 Boön Eneryda SMGK  PRT Leida's Russells Diabolic Fame 48 3:e GJs Mats Ståhl
140309 Nävelsjö SMGK Slh fox  Alba 59 1:a  GJs Niclas Petersson
140216 Åsige VGGK  TJT   Häxjaktens GA Ragge 60 1:a  GJs Kjell Karlsson
140222 Fritsla VGGK  TJT   Viltskräckens WB Furia Baltia 53 1:a  GJs  Conny Gustavsson
140201 Å, Hallsberg BGK  JRT  Vitsuddens Hera 50 1:a  GJs  Hans Hjort
140201 Å, Hallsberg BGK  Slh fox Höjdfallets Twix 71  1:a  GJf  Hans Hjort 
140202 Å, Hallsberg BGK  JRT  Vitsuddens Hera 53 1:a  GJs  Hans Hjort
140202 Å, Hallsberg BGK  Slh fox  Höjdfallets Twix 68  1:a  GJf  Hans Hjort  
140208 Gustavsfors BGK  PRT Revefotens Second To None 56 1:a GJs  Sven Eriksson  
140208  Gustavsfors BGK  PRT Top Pop's Dogmatic  56  1:a  GJs Sven Eriksson   
140301 Segersjö BGK  BT Borderby's Her Highness 59 1:a  GJs Tomas Larsson
140202 Huddunge  UGK  Slh fox Badgerhill's Kaxie 53 1:a  GJs  Per-Olov Wallner
140301 Huddunge UGK  BT Stymnegårdens Adolf 60  1:a  GJs  Ingemar Larsson (T)
140201 Våmhus DGK  Slh fox Badgerhills Kaxie  56 1:a  GJs  Rasmus Boström 
140202 Våmhus DGK  Slh fox Badgerhills Kaxie   63 1:a  GJs  Rasmus Boström 
140220 Aspeboda  DGK  BT  Bjärvarnas Goldeneye 33 0 GJs  Tommy Östlund 
140221 Aspeboda DGK  TJT   Soträvens Aska  51 1:a  GJs  Tommy Östlund 
140301 Borlänge DGK  JRT Vitsuddens Hera 35  0 GJs  Tommy Östlund 
140302 Noran  DGK  JRT  Vitsuddens Hera 53  1:a  GJs  Tommy Öslund
131203 Snillsklack  GGK   BT  Bjärvarnas Goldeneye 53  1:a  GJs  Tommy Östlund
140318 Delsbo   GGK   BT  Barrongiz Mr John Roy MacAwoy 50 1:a  GJs  Joachim Fredriksson
140214  Ingelsbo TJTK  Slh fox  Alba 44 0:a  GJs  Jan Engdahl
130803 Töreboda  TJTK  Slh fox Myra 66 1:a GJf Lennarth Härnesund 
130908 Töreboda  TJTK  Slh fox Mollystams Amber 65 1:a  GJf  Lennarth Härnesund
131021 Timmele TJTK  Slh fox Bråtners Dexter 33 0:a GF GJf  Lennarth Härnesund
131021 Timmele TJTK  Slh fox Mollystam Amber 68 1:a GJf  Lennarth Härnesund
131103 Mjölby TJTK  Slh fox Bråtners Zebbe 62 1:a  GJf  Lennarth Härnesund
140210 Säffle TJTK  Slh fox Badgerhills Igor 75 1:a  GJf  Mikael Bråtner
140210 Säffle TJTK  Slh fox Myra 68 1:a  GJf  Mikael Bråtner
140215 Stehag TJTK TJT  Viltskräckens YI Älva 71 1:a GJf Leif Karlsson
120922 Örsby SVTK KH tax Sävsjöns Cita 71 1:a  GJf  Niclas Petersson
140202 Säl, Mockfjärd SVTK Slh fox Lyerbakkens Senna 65 1:a  GJs  Jan-Olof Olsson
130908 Lövåsen  SVTK TJT  Parlour's Star Arc Purus 60 1:a  GJf  Jan-Olof Olsson

 

 Perioden 2013-11-01 - 2014-02-02 (inkl även äldre prov)

Datum

Plats Klubb Ras Hund Poäng Pris Typ Domare
131102 Eriksdal SKGK

TJT 

Pax Mariae Hermes 51 1:a GJs Susanne Servin
131228 Krageholms gods

SKGK

Slh fox Badgerhills Gräjja 77

1:a

GJf Bert Pettersson
140202 Ekenäs Sävsjö SMGK  Slh fox Alba 65 1:a GJs Mats Ståhl
131102  Stallarholmen  BGK  BT  Bordirus Son Of Douglas  77  1:a  GJf  Hans Hjort 
131110  Segersta  BGK  TJT   Björtomtas Astrid  59  1:a  GJs  Sven Eriksson 
131207  Storfors  BGK  JRT   Vitsuddens Nana  44  2:a  GJs  Sven Eriksson 
131214 Säffle  BGK  Slh fox Bråtners Chippen  71  1:a  GJf  Sven Eriksson  
131214 Säffle  BGK  Slh fox  Myra  74  1:a  GJf  Sven Eriksson  
131230 Storfors  BGK  Slh fox  Foss  53  3:e  GJf  Sven Eriksson  
140109  Sörby  BGK  Slh fox  Nickås Molle  80  1:a  GJf  Ingela Johansson 
140111  Marma  BGK  BT  Bordirus Brevis Venator  74  1:a  GJf  Hans Hjort 
140111  Marma  BGK  Tax  Toker  65  1:a  GJf  Sören Sellén 
140112  Munkfors BGK  Slh fox  Nickås Molle  60  1:a  GJs  Ingela Johansson 
140119 Grums BGK Slh fox Rut 61p 1:a GJs Sven Eriksson
131122 Brunnsberg  DGK  BT  Arctic Gunpowder's Lycka  57  1:a  GJs  Rasmus Boström 
131207  Brunnsberg  DGK  BT  Arctic Gunpowder's Lycka   42  0:a  GJs  Rasmus Boström 
131207  Floda Baggbo  DGK  Slh fox  Lyerbakkens Senna  54  1:a  GJs  Tommy Östlund 
131207  Våmhus  DGK  TJT   Gamekeeper's AH Dior  56  1:a  GJs  Jan-Erik Falk 
140114  Barberget  DGK  TJT   Soträvens Aska  55  1:a  GJs  Tommy Östlund 
131202  Delsbo  GGK  PRT  Radagast Aldamir  60  1:a  GJs  Joachim Fredriksson 
131203 Delsbo   GGK   PRT   Repoketun Ego 62 1:a  GJs  Joachim Fredriksson
131203  Delsbo   GGK   PRT   Repoketun Enrico 65 1:a  GJs  Berit Burmeister-Lindgren
131204  Delsbo   GGK   PRT   Ring Tail Elton  59 1:a  GJs  Berit Burmeister-Lindgren
131205  Delsbo   GGK   PRT  

Tallitontun Nappi

65 1:a  GJs  Joachim Fredriksson 
131206  Delsbo   GGK   TJT  Finetorpets Ceasar 59 1:a  GJs  Joachim Fredriksson 
131209  Delsbo   GGK   PRT   Jaktvets Dimma 62 1:a  GJs  Joachim Fredriksson 
131214  Delsbo   GGK   PRT   Radagast Shadowfaxe  59  1:a  GJs  Joachim Fredriksson 

140101

Tierp GGK   TJT   Gamekeeper's Jarlabanke 60 1:a  GJs  Daniel Andersson 
140104 Edsbyn  GGK   Slh fox Zacke 65 1:a  GJs  Mikael Ivarsson
1300302  Bondstorp   TJTK TJT  Alma 59 2:a GJf Daniel Fritjofsson
130804 Töreboda  TJTK Slh fox Badgerhills Gräjja 71  1:a  Gjf  Mikael Bråtner
130906 Motala TJTK Slh fox Woodborne Badger Hill  66 1:a GJf Mikael Bråtner
130907  Motala  TJTK  Slh fox  Woodborne Badger Hill  71  1:a  GJf  Mikael Bråtner 
130907  Motala  TJTK  Slh fox  Badgerhills Igor  80  1:a  GJf  Mikael Bråtner 
131103  Mjölby  TJTK  Sh fox  Badgerhills Igor  59  2:a  GJf  Mikael Bråtner 
131111  Frinnaryd  TJTK  TJT   Rutan  59  2:a  GJf  Patrik Isaksson 
131207  Sunnebo TJTK  Slh fox  Höjdfallets Twix 68 1:a  GJf  Lars Hed
131208  Delsbo  TJTK PRT Radagast Shadowfaxe 74  1:a  GJf Johan Sonesson  
131209 Kil TJTK Slh fox Bråtners Chippen  74 1:a  GJf Magnus Agin
131222 Gylebo Häckeberga TJTK TJT   Illvrålets Äxa 68 2:a  GJf  Bert Pettersson
131227  Sinnerud TJTK  TJT  Bråtners Dexter  59  1:a GJs  Sven Eriksson 
130907 Motala SVTK  Tax Spanters Rita 75 1:a GJf  Mikael Bråtner
131229  Stora Skedvi SVTK  TJT  Klokkarsteinen's Just Tough Enough  63 1:a GJs  Hans Hjort
140118 Hovnäs SVTK TJT  Parlour´s Star Arcturus 65 1:a

GJs

Hans Hjort
140125 Stora Skedvi SVTK TJT  Parlour´s Star Arcturus 80 1:a GJf  Hans Hjort 


Perioden 2013-08-01 - 2013-10-31

Datum Plats Klubb Ras Hund Poäng Pris Typ Domare
130922 Fågeltofta SKGK

TJT 

Molli

 78 1:a GJf Fredrik Nilsson 
130803  Töreboda VGGK  Tax Drivjärnets Zazza  66 1:a GJf Ingemar Larsson(B)
130807  Broddetorp VGGK BT  Ottercaps Speed Of Life   77 1:a GJf  Ingemar Larsson(B) 
130804  Töreboda BGK Slh fox Bråtners Chippen  80 1:a GJf  Sven Eriksson
130901 Bogesund UGK Tax Smen's Rut  74 1:a GJf  Henrik Lilja
131005 Bogesund  UGK JRT Vitsuddens Nana   54 0:a GJf  Johan Sonesson
131027 Rengsjö GGK Slh fox

Tikka

 57 1:a GJs Mikael Ivarsson
130803 Rörsby TJTK PRT Brötas Sessan  75 1:a GJf Johan Sonesson
130914 Kil  TJTK TJT  Parlour's Zafira  78 1:a GJf Lars Hed
130914 Kil TJTK TJT  Parlour's Douglas  70 1:a GJf  Lars Hed
130921  Kil TJTK TJT  Gamekeeper's Titti  74 1:a GJs  Magnus Agin
130922  Kil TJTK TJT  Nella  68 1:a GJs  Magnus Agin
131012  Valdemarsvik TJTK TJT  Grekas' Estelle  68 1:a GJf  Jan Engdahl


Perioden 2013-02-01 - 2013-04-30

Datum

Plats Klubb Ras Hund Poäng Pris Typ Domare
130210 Revingehed SKGK

Slh fox

Woodborne Badger Hill  59  1:a GJs Bert Persson 
130106* Ernatorp

SMGK

BT Sub Terram Hells Angel  59

 1:a

GJs Mats Ståhl
130209 Bondstorp SMGK  TJT  Hivlingens Yrsa  56  1:a GJs Henrik Lilja
130224 Källefall VGGK

Slh fox

Bobo  56  1:a GJs Patrik Badh
130310 Torestorp VGGK TJT  Parlours Zetor  78  1:a GJf Bo Gustafsson
130113 Gnesta UGK Slh fox Foxpowers Doris  74  1:e GJf Johan Axelsson
130213 Delsbo GGK PRT  Radagast Galadriel  63  1:a GJs Joachim Fredriksson
130215  Delsbo  GGK  PRT  Radagast Galadriel  63   1:a GJs  Joachim Fredriksson 
130303  Ånge JGK  TJT   Morgondimmans Isi  59  1:a GJs  Håkan Semb 
130203 Häggenäs TJTK TJT  Grekas' Birka  53  1:a GJs Leif Karlsson
130203 Fulltofta TJTK TJT  Grekas' Bea  57  1:a GJs Leif Karlsson
130206  Snogeröds gård TJTK TJT  Hivlingens Wanja  59  1:a GJs Leif Karlsson
130303  Aneby TJTK

PRT

Leida's Russells Zäta Jones  59  1:a GJs Jan Engdahl

 

Perioden 2012-11-01 - 2013-01-31

Datum Plats Klubb Ras Hund Poäng Pris Typ Domare
121207 Anderslöv SKGK

TJT 

Viltskräckens
Ws Wespe

 71 1:a GJf Fredrik Nilsson 
121118 Komsta

SKGK

PRT Beachrunner's Perazzi  77

1:a

GJf Bert Pettersson
130119 Bondrum SKGK Tax Spanters Oliver  63 1:a GJs Christer Pettersson
130119 Revingehed SKGK BT Härvsta Siv  65 1:a GJs Bert Pettersson
120915 Timmele VGGK TJT  Trappers Adventure Viska  54* 2:a GJf

Lennarth
Härnesund

121215 Åtorp BGK PRT Radagast Galadriel  54 1:a GJs Mikael Bråtner
130112 Åtorp BGK Slh fox Burrow Powers Kettu  78 1:a GJf Mikael Bråtner
130104 St Nyåker UGK BT Härvsta Rita  63 1:a GJs Fredrik Nilsson
121128 Delsbo GGK PRT

Repoketun Fireball

 63 1:a GJs Berit Burmeister-Lindgren
121202 Delsbo GGK PRT Jaktvet Dimma  53 1:a GJs Håkan Semb
121201 Orsa Grönklitt DGK Fox Mollystam Digger  56 1:a GJs

Jan-Erik Falk

121201  Åsen, Älvdalen  DGK  PRT  Adesso Forbidden Fruit   59 1:a GJs  Rasmus Boström 
121201  Älvdalen  DGK  TJT  Björtomtas Astrid  41 0:a GJs  Tommy Östlund 
121111  Kil TJTK TJT  Soträven's P B Ax  68 1:a GJs  Magnus Agin
121130  Lommaryd TJTK TJT  Viltskräckens ÖS Mazza  74 1:a GJs  Daniel Fritjofsson
121208 Högestad TJTK TJT  Illvrålets Yra  77 1:a GJs  Bert Pettersson



2012-08-01 - 2012-10-31

Datum

Plats Klubb Ras Hund Poäng Pris Typ Domare
120804 Markaryd SKGK

TAVLIC

Foxbrush Surviver  72 1:a GJf Christer Johansson 
120824 Gärsnäs

SKGK

PRT Beachrunner's Perazzi  62

1:a

GJf Leif Karlsson
121031 Kumleberga SKGK  PRT Beachrunner's Celadon  63  1:a GJf Leif Karlsson
120908 Värnamo SMGK

TAVLIC

Bixit's Valencia  69  1:a GJf Henrik Lilja
120916 Kinna SMGK Slh fox Badgerhills Gräjja  74  1:a GJf Mats Ståhl
120915 Timmele VGGK TJT  Trappers Adventure Viska  48  3:e GJf Lennart Härnesund
121031 Möklinta UGK Slh fox  Foxpowers Doris  80  1:a GJf Johan Axelsson
121102  Grovared  DGK  Slh fox  Ticko   74   1:a GJf  Lennart Härnesund 
121102 Grovared  DGK  Slh fox  Foxfighters Tixi   80   1:a GJf  Lennart Härnesund 
120904 Luleå ÖNGK PRT Leida's Russells Zäta Jones  59  1:a GJs Thommy Sundell
120925  Svensbyn ÖNGK PRT Leida's Russells Zäta Jones  59  1:a GJs Thommy Sundell
120929  Holmträsk ÖNGK 

TAVLIC

Foxhunter's Cindy  57  1:a GJs Göran Johansson-Lindblom
120811  Ölmstad TJTK TJT  Trabiani Fabiola  26  0:a GJf Daniel Fritjofsson
120901  Öland TJTK TJT  Finetorpets Ballo  62  2:a GJf Andreas Andersson
120902  Eksjö TJTK TJT  Viltskräckens YS Åanna  69  1:a GJf Pär Nordahl
120908  Tapparp TJTK TJT  Hivlingens Rex  74  1:a GJf Peter Wikström
120923 Finspång TJTK TJT  Dunklets Iris  56  2:a GJf Daniel Fritjofsson
121004  Aneby TJTK TAVLIC Emil  56  2:a GJf Daniel Fritjofsson
121111 Sjöbo TJTK TJT  Trabiani Fabiola  56  2:a GJf Daniel Fritjofsson


För sprängarprovet GJs gäller:
Hunden är färdigbedömd när samtliga moment är bedömda.
Fler arbeten får sammanräknas under provdagen.
1:a pris 50 poäng, minst tilldelats värdet åtta i moment tre, fyra och fem samt att räven ska lämna grytet.
2: a pris 41 poäng, minst tilldelats värdet sex i moment tre, fyra och fem samt att räven ska lämna grytet.
3:de pris 33 poäng, minst tilldelats värdet fyra i moment tre och fem samt att räven ska lämna grytet. 
Max 65 p.
Se protokoll GJs>>

För förliggarprovet GJf gäller:


Domaren avgör när nedslaget ska påbörjas. 60 min arbete ( ståndarbete ) måste hunden prestera för att uppnå första pris.
1:a pris 50 poäng samt minst tilldelats värdet sex i moment 3 och 6 samt minst värdet åtta i moment 4 och 5.
2:a pris 40 poäng samt minst tilldelats värdet sex i moment 3 och 6 samt minst värdet 8 i moment 5 samt minst värdet 4 i moment 4.
3:e pris 30 poäng samt inte tilldelats värde 0 på moment 3, 4, 5 och 6.
Max 80 p.
Se protokoll GJf>>