Den här sidan använder cookies. Läs mer här. Jag förstår!

Avslutning i Rengsjö 2005

GGKs säsong 2005 har varit över all förväntan. När styrelsen idag satte punkt för årets verksamhet var det med glädje och framtidstro. Avslutningsdagen besöktes av närmare 40 personer, inräknat samtliga familjemedlemmar, och ca 20 hundar. Alla gick inte till träning och prov dock, utan några passade på att helt enkelt göra ett besök...

Stämningen var uppsluppen och trevlig. Många roliga historier skrattades det år vid grytets utkant - (tack Urban Wigren för att du bidrar till det...) Glädjande var att vi fick se flera nybörjare som ville prova på och som på flera sätt berömde klubbens sätt att bemöta dem - tack till domaren Danne Andersson, ordförande Roger Jonsson, kassör Micke Ivarsson (och många fler) till det!

Någon sa - "det är så många kvinnor och barn här - det blir som en familjedag och det är SÅ trevligt och välkomnande" - tack till Anna och Anna och Barbro (och "grötis" förstås) för det!! Kolbullarna var helt rätt idag!!! Det är klart att denna avslutningsinformation innehåller en del tacktal - vi vill verkligen inte förglömma alla som arbetat för att säsongen blivit så lyckad, alla våra provdeltagare som på alla sätt bidragit till att våra grävlingar nu kan sova i lugn och ro... och att GGK lugnt och förhoppningsfullt ser framemot verksamheten 2006!

Missa inte vårt grytläger som går av stapeln den 6-8 juli 2006 - passa på att besöka Alfta utställningen den 9 juli som 20 års jubilerar!!! Mer information kommer här... Och avslutningsvis vill vi gratulera alla godkända hundar i olika prov med duktiga ägare och förare:

 

Grytanlag, sprängare

 • Dark Russell's Contessa, Parson Russel Terrier, äg. Anna Persson, Rengsjö - PROVBÄST
 • Ottercap Razor Tongue, Borderterrier, äg Mona Lill Alexandersson, Orsa
 • Järvsöstigens Sickan, Foxterrier, äg Magnus Simonsson, Ockelbo
 • Jackson's Lydia Larsson, Jack Russell Terrier, äg. Helene Johansson, Järvsö
 • Radagast Skuggfaxe, Parson Russell Terrier, äg. Östen Bohjort, Ilsbo
 • Rotvältans Trixa, äg. Roger Jonsson, Njutånger
 • Orvar, Borderterrier, äg. Janet Pettersson, Särna

 

Grytkaraktärsprov

 • Axbor Dante, Borderterrier, äg. Ulla Axén Bälinge
 • Bombax Amaretto, Borderterrier, äg. Ann-Louise Andersson, Forsa
 • Bombax Royal TradeMark, Borderterrier, äg. Monica Stafberg & Rosa Frisegård, Enånger
 • Bombax Entertainer, Borderterrier, äg. Eva Kihlberg, Näsviken
 • Brackenhills Waxa, Borderterrier, äg. Roger Nilsson, Söderhamn

 

Grytapporteringsprov

 • Järvsöstigens Sickan, Foxterrier, äg Magnus Simonsson, Ockelbo
 • Rosendals Eddie At Little Devil's, Jack Russell Terrier, äg. Linda Andersson, Västerås
 • Axbor Dante, Borderterrier, äg. Ulla Axén Bälinge

 

På återseende 2006! Tack för ett fantastiskt år hälsar GGKs styrelse

/Ordförande Roger Jonsson

Provbästa hunden Dark Russell's Contessa med matte Anna Persson och domare Danne Andersson.


Järvsöstigens Sickan


Domare Danne Andersson


Ottercap Razor Tongue


Orvar


Jackson's Lydia Larsson


Radagast Skuggfaxe


Axbor Dante har fångat ett rävskinn


Kolbulle - mums!